V torek, 4.10.2016 nas je obiskalo Društvo Lipa iz Domžal. Uživali smo ob poslušanju citer in kitare. Društvu se lepo zahvaljujemo za nastop.
URADNA SLOVESNOST OB PRVI OBLETNICI DELOVANJA DOMA IN ODPRTJA PARKA TABER 28.9.2016
Izbira datuma praznovanja je povezana s prvim sprejemom v Dom, saj so lansko leto na ta dan dobili prvega stanovalca Stanislava Hočevarja iz Voklega. Danes je v Domu nastanjenih 151 stanovalcev in 72 zaposlenih, ki skrbijo zanje. Imajo štiri pripravnike, štiri študente, eno zaposleno preko javnih del in eno zaposleno v okviru programa usposabljanja na delovnem mestu.
O delovanju Doma je v. d. direktorja Zdravko Kastelic povedal: »S ponosom ugotavljam, da je za nami zelo uspešno prvo leto. Zgodovina razvoja našega Doma sega kar nekaj let nazaj, ko so bili pripravljeni prvi projekti, sledil je čas gradnje in nato prevzem zgradb. Doma še zdaleč ne prestavljajo zgolj lepi prostori, ampak mu dajejo odločilen pečat tako stanovalci kot zaposleni, ki s svojo prisotnostjo, pozitivno energijo, srčnostjo in strokovnostjo oblikujejo dušo Doma. Marsikaj se je zgodilo v tem prvem letu, saj smo uredili zobno ordinacijo in park, pripravili projektno dokumentacijo, pridobili gradbeno dovoljenje za izgradnjo veznega dela A-1, razpisali izvedbo ureditve splošne ordinacije, kupili zemljišče in še bi lahko naštevali. Mala vodstvena ekipa je uspela zaposliti kvalitetne in strokovne sodelavce in v petih mesecih napolniti Dom. Zame vodenje pomeni predvsem usmerjanje zaposlenih, da s skupnim dogovarjanjem in usklajevanjem sprejmemo najboljše možne odločitve za dobro delovanje in skrb za naše stanovalce. Skupaj smo močni in lahko veliko dosežemo. Moj cilj je že od začetka poslovanja Doma jasen in ga večkrat poudarjam: ŽELIM, DA POSTANEMO NAJBOLJŠI in to nam tudi uspeva, saj si upamo slediti svojim sanjam. Želim si, da postanemo v Slovenskem prostoru prepoznavni po kakovostnih storitvah, dobremu razumevanju med stanovalci in zaposlenimi ter odprti za novosti in spremembe. To bomo dosegli skupaj, saj verjamem, da imamo znanje, izkušnje in voljo. Kjer pa sta želja in volja, je vedno tudi pot.«
Župan občine Cerklje Franc Čebulj je lani ob odprtju Doma Taber nagovoril udeležence z besedami: »Po večletnih prizadevanjih nam je uspelo zgraditi nov objekt in poskrbeti za starejše ter jim omogočiti bivanje v mirnem in varnem Domu prelepe okolice Cerkelj. Z vidika sodobnosti in lege v naravnem okolju Domu ni para v Sloveniji in tudi ne izven naših meja. S ponosom se lahko ozremo nazaj, saj so dosežki nesporni«. V Cerkljah so zadovoljni, da so tako sodoben in moderno opremljen dom zgradili v času gospodarske, gradbene in finančne krize v Sloveniji. Objekt z vrhunsko notranjo opremo omogoča prijetno bivanje in udobno namestitev v 34-ih eno in 58-ih dvoposteljnih sobah ter je tehnično dobro prilagojen potrebam njihovih stanovalcev. Prav tako imajo dva varovana oddelka, kjer je svoj dom dobilo sedemnajst stanovalcev z demenco. Nadstandardne in klimatizirane sobe so opremljene z lastno kopalnico in balkonom, sobe v pritličju pa imajo neposreden dostop na urejeno dvorišče. Svetli bivalni prostori z lesenim pohištvom imajo priključek za kabelsko televizijo in internet.
Najnovejši projekt Doma je park z brunarico in teraso za piknik, ki je pripomogel k osvojitvi priznanja za najlepši poslovni objekt v letu 2016 v občini Cerklje na Gorenjskem. Dodelila mu ga je Komisija za ocenjevanje urejenosti krajev in objektov občine Cerklje. Svojo odločitev je pojasnila ob opisu novega parka: »Dom Taber na severni strani dopolnjuje lesena brunarica s pergolo, ki se razprostira nad prostorno teraso. Okoli nje so zasajene grmovnice, divja trta in sadike velikih dreves. Pridih elegance dodaja vodna fontana. Valovito speljana pot povezuje Dom z brunarico in je prijazna tudi slabše mobilnim. Urejenost celega objekta Doma Taber, negovane travne površine, zasaditev brežin, sadovnjak in zeliščni park na varovanem oddelku, so občutna dopolnitev ureditve celotnega objekta in vsebinska nadgradnja ponudbe Doma Taber.«
Pripravil Janez Kuhar
Foto: Janez Kuhar
V petek, 23.10.2016 smo imeli predstavitev BioSinhrona. Ima pozitivne učinke na zdravje saj je edinstven terapevtski pripomoček, ki omogoča sinergijo refleksnih učinkov masaže, gibanja za potrebe delovanja srca in utripajočega magnetnega polja. Zato smo se odločili, da BioSinhron preizkusijo tudi naši stanovalci.
V torek, 30. avgusta 2016, smo imeli na terasi predstavitev knjige "Najin mozaik življenja". Gospa Anica Štancar je svoji hčerki posvetila pesniško zbirko s črticami, za nas pa je napisala tudi nekaj lepih besed:
Za konec ne smem prezreti in poudariti. O vašem "nadomestnem" Domu sem slišala veliko lepih besed in pohval. Tudi to, da je osebje zelo povezano z vami in vsakemu posebej! To mi je v veliko veselje in ponos! Naj tako ostane! Kajti povezanost s tako veliko "družino" kot ste vi, ni lahka, če ne bi "najmočnejše" vezi tkalo spoštovanje, naklonjenosti, sočutje in- biti človek, ki ni zaznamovan na nobeni plačilni listi.
Vsem in vsakemu posebej želim veliko vedrih trenutkov in biserov, ki naj odsevajo veličino iz srca vseh tistih, ki ste jim vi zaupani.
Vse dobro vam iz srca želim. Rada vas imam.
Vaša Anica
Spodaj v priponki je prva pesem, posvečena hčerki Irmi, napisana v letu 1968.
SREČANJE NAJBOLJŠIH
V petek, 08.7.2016, nas je obiskal Luka Adanič, najboljši študent mariborske fakultete.
V Dom Taber smo ga povabili, ker nas je navdihnil s svojimi besedami, ki jih je povzel po Henryu Davidu Thoreau, ameriškem esejistu, pisatelju, političnemu aktivistu, okoljevarstveniku in filozofu: »Če človek z zaupanjem sledi svojim sanjam in se trudi živeti tako, kot si je zamislil, bo doživel uspeh, ki si ga ni mogel prej niti predstavljati.« …in svojim razmišljanjem o dobrem delu : »Za delo so pomembne izkušnje in praksa. Teorija je veliko, vendar kar zna narediti roka, ve tudi glava, kar ve glava, pa se roka šele nauči.« Kar pomeni, da za dobro delo in uspeh na določenem področju ni najpomembnejša izobrazba ampak želja po uspehu in trdo delo.
Luka Adanič prihaja iz Turnišča in je letos dopolnil šele 22 let, vendar kljub svoji mladosti beleži že veliko raziskovalnih dosežkov, pred kratkim pa je bil izbran tudi za najboljšega študenta Univerze v Mariboru. Luka je študent 1. letnika magistrskega študijskega programa Strojništvo, na Fakulteti za strojništvo. Pohvali se lahko z uvrstitvijo med najboljših 5% študentov v generaciji. Čeprav so bile njegove otroške sanje postati nogometaš, vojak ali pilot, pa je strojništvo tisto, v čemer uživa in je tudi zelo uspešen. Poleg študija se ukvarja z raziskovanjem na področju dinamičnega preizkušanja materialov, projektnim delom in opravlja študentsko delo v svoji stroki. Ukvarja se tudi z računalniškim modeliranjem in trdnostnimi simulacijami in sodeluje na različnih projektih s slovenskimi podjetji. V okviru enega izmed projektov je dosegel tudi patent, ki je tudi dodatno pripomogel k pridobitvi naziva najboljšega študenta univerze v Mariboru. Nekaj časa je deloval tudi v različnih študentskih institucijah na ravni fakultete in univerze, pisal pa je tudi strokovne članke za področje znanosti in tehnologije za največji študentski časopis – Spekter.
Vabilu se je Luka z veseljem odzval. Sprejel ga je v.d. direktorja Zdravko Kastelic in mu predstavil Dom Taber kot primer dobre prakse na vseh področjih – tako delovanja, kot tudi zaposlovanja, notranje ureditve, odnosov med zaposlenimi, dostopnosti za zunanje obiskovalce in za stanovalce, itd. Pokazali smo mu, da je tudi nemogoče mogoče in da se s trdno voljo in željo po uspehu in dobremu delovanju da doseči marsikaj. Predvsem pa je za to pozitivno delovanje zaslužna dobra klima, prijateljski odnosi in timsko delo zaposlenih in občutek pripadnosti »veliki družini«, za kar skrbi Zdravko Kastelic, ki je v projekt Taber vložil svoje srce, zato je ta Dom njegov otrok, stanovalci in zaposleni pa njegova družina. Družino pa je treba negovati. Tega se dobro zaveda, zato skrbi, da bi se tako stanovalci kot zaposleni tukaj dobro počutili, se med seboj spoštovali in vsi delali za skupno dobro. Ravno zaradi njegovega odnosa do stanovalcev in zaposlenih, njegove dostopnosti in odprtosti za vsa vprašanja in težave, je njegovo delo in njegov trud delati dobro še toliko bolj cenjeno in zato ga imamo vsi radi in ima vso našo podporo.
Maja Kern, socialna delavka- pripravnica
V sredo, 29.6.2016, smo se s stanovalci odpravili na izlet v Planico, kjer smo si ogledali nov modern skakalno-tekaški nordijski center, ki je izjemna pridobitev za športno-turistično ponudbo Slovenije in tudi enkraten v Evropskem prostoru. Ogledali smo si Planiški muzej, projekt izgradnje centra, zgodovino smučarskih skokov in poletov v Planici, predvsem pa smo uživali v čudovitih razgledih in čistem zraku. Izlet smo polni lepih vtisov zaključili na kosilu v Kranjski Gori.