Socialna delavka je običajno prva oseba, s katero se srečajo bodoči stanovalec in svojci, ko se pričnejo zanimati za sprejem v dom. V socialni službi se lahko oglasijo osebno v času uradnih ur, lahko nas pokličejo po telefonu ali pa nam pišejo preko elektronske pošte.
Kot socialna delavka v domu se zavedam, da je odhod v dom starejših za starostnika in za njegove svojce nova pot in včasih predstavlja težko odločitev, posebno, če je to odločitev potrebno sprejeti zaradi nenadnih življenjskih okoliščin, ki starostniku ne omogočajo več samostojnega življenja v domačem okolju.
S sočutnim pristopom in razumevanjem stiske poskušam narediti ta prihod v neznano okolje čim bolj prijeten. Z upoštevanjem potreb in želja posameznika vsi zaposleni gradimo zaupanje v naše delo, kar omogoča lažje sprejemanje nastale situacije in bolj mehko vključitev v domsko življenje.
Moj cilj in pomembna naloga socialne službe je, da ravnamo s stanovalci spoštljivo, spoštujemo njihove želje in potrebe in tako prispevamo k njihovemu ohranjanju dostojanstva in osebne integritete.
Vsi se moramo zavedati, da tudi nas nekoč, nekje za ovinkom čaka starost in vse tegobe povezane z njo, zato je pomembno, da za naše stanovalce poskrbimo tako, kot si želimo, da bi nekoč v starosti poskrbeli za nas.
Pri svojem delu, kot socialna delavka doma, stanovalcem svetujem, jih vodim, zastopam, skrbim za reševanje stisk in težav ter za dobre medosebne odnose in sicer po metodah svetovanja, dela s posameznikom in timskega dela, ki je ključno za celostno obravnavo starostnikov. Za stanovalce urejam tudi upravno formalne zadeve in seveda vodim vso dokumentacijo povezano z domom.
Vsak človek je zase svet,
čuden, svetal in lep
kot zvezda na nebu ...
Vsak tiho zori,
počasi in z leti,
a kamor že greš, vse poti
je treba na novo začeti.
(Tone Pavček)
Maja Kern, socialna delavka