V Domu Taber smo že v letu 2018 pristopili k odprtju demenci prijazne točke in v ta namen opravili tudi usposabljanje treh zaposlenih.
Glede na to, da 21.9. obeležujemo svetovni dan Alzhaimerjeve bolezni, se mi je zdelo smiselno, da v tem mesecu odpremo demenci prijazno točko tudi pri nas.
In kaj pravzaprav je DEMENCI PRIJAZNA TOČKA- JE točka, ki je namenjena osebam z demenco, svojcem in vsem zaposlenim kot tudi vsem drugim v lokalni skupnosti, saj je pomembno, da tudi sosedje prepoznajo osebe z demenco in jim pomagajo. Na DEMENCI PRIJAZNO TOČKO se lahko obrnejo po informacije, predvsem pa se seznanijo z načini in postopki usmerjanja oseb z demenco, ki se izgubijo in ne najdejo poti domov.
Zaposleni na točki imajo potrebno znanje in informacije o demenci. Vedo, kakšni so prvi znaki in kako jih prepoznati, kako komunicirati z osebami z demenco, kako jim pomagati v primeru, ko se izgubijo in ne vedo, kje so, kdo so in kako najti pot domov. Na DPT boste dobili informacije glede uporabe različnih storitev v skupnosti (uporaba javnega prevoza, dostop do trgovin, pošte, lekarne, bank, policije, upravne enote…). Svojci lahko tudi poiščejo informacije o tem, kako preživeti dan z bolnikom in kaj vse lahko osebe z demenco še počnejo. Prav tako jim lahko posredujejo informacije, kam po pomoč in podporo (zdravniki specialisti, urejanje dodatka za pomoč in postrežbo, dnevnega varstva, pomoči na domu…)
Cilj DPT je torej v prvi vrsti zagotovitev aktivne vključenosti oseb z demenco v lokalno skupnost ter boljša osveščenost o demenci, vključitev v že obstoječe prostore in storitve v lokalnem okolju ter usposobiti zaposlene za nudenje informacij o demenci ter pomoč osebam z demenco in njihovim svojcem.
Dom Taber se je tako pridružil vrsti domov (220) ter drugih podjetij, ki so vključene v projekt demenci prijazna točka. Sama si želim, da bomo oz. smo v okolju prepoznani, kot dom, ki je prijazen do vseh ljudi, še posebej pa do oseb z demenco.
Čisto na koncu še citiram priznanega zdravnika, dr. Kogoja:
V središču naj bo človek in ne bolezen. Zato bodimo strpni in prijazni. Vzemimo si čas za jasen in enostaven pogovor. Pristopimo počasi in prijazno, dotaknimo se osebe, ne prepričujmo je v nekaj, česar ne dojame.”